22/10/12

Δε θα πάρεις ποτέ διπλό μωρ' Μαύρη!(ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-καλαμάτα:1-1)

Πάσα του Βλαχόπουλου στο Φράγκο και...ΓΚΟΟΟΛ!
         Το ματς
    Iσόπαλο έληξε το χτεσινό ντέρμπυ της Πελοποννήσου,για την πρεμιέρα του νοτίου ομίλου της Football League 2!Πανηλειακός και καλαμάτα μοιράστηκαν γκολ και φάσεις,οπότε δε θα μπορούσαμε να πούμε ότι το αποτέλεσμα ήταν άδικο,αν και στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας άξιζε οπωσδήποτε ένα δεύτερο γκολ.Οι φιλοξενούμενοι ήταν τυχεροί και προηγήθηκαν μόλις στο 3',μετά από ένα λάθος του Κολόκα(!),το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Καούνος και πλάσαρε εύστοχα.Ο Πανηλειακός άργησε να συνέλθει από την ψυχρολουσία του 0-1 και ουσιαστικά μέχρι το ημίχρονο δεν απείλησε την καλαμάτα με κάποια κλασσική ευκαιρία.Με το καλημέρα του 2ου ημιχρόνου η καλαμάτα απείλησε και πάλι,αυτή τη φορά με τον Ηλιόπουλο,ωστόσο ο γκολκήπερ μας αντέδρασε σωστά.Από 'κει και πέρα το ματς ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Πανηλειακού!Στο 62' ήρθε επιτέλους το γκολ,όταν έπειτα από πολύ ωραία πάσα του Βλαχόπουλου,ο Φράγκος με πανέμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 1-1,βάζοντας ''φωτιά'' στην κερκίδα των οργανωμένων οπαδών μας!Το 68ο λεπτό ήταν το πιο κομβικό σημείο του αγώνα και ίσως αυτό που έκρινε το τελικό σκορ.Ο Κολόκας έπειτα από εκτέλεση κόρνερ,στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σωτηρόπουλος κάνει πολύ δυνατό σουτ,ωστόσο ο τερματοφύλακας της καλαμάτας καταφέρνει με εκπληκτική απόκρουση και σώζει την εστία του.Στο 70' γίνεται νέο σουτ έξω απ'την περιοχή,αλλά και πάλι απομακρύνει δύσκολα ο γκολκήπερ των φιλοξενούμενων.Στο 79' η μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Σωτηρόπουλου περνάει ελάχιστα άουτ.Η καλαμάτα,θυμηθήκαμε ότι υπάρχει στο γήπεδο όταν στο 85' έχασε μια κλασσική ευκαιρία,με τον Πασσά να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ μέσα από τη μικρή περιοχή.Από το σημείο αυτό και έπειτα η μπάλα παιζόταν στο μισό γήπεδο και με τους καλαματιανούς ταμπουρωμένους την περιοχή τους.Παρ'όλα αυτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 1-1!Πάρα πολύ σκληρό παιχνίδι απ'τους φιλοξενούμενους,απ'το 1ο κιόλας λεπτό του αγώνα και ήταν ευτύχημα το ότι δεν είχαμε τραυματισμούς.Μάλιστα ο διαιτητής στο 67' απέβαλλε τον Τσιμικλή για αντιαθλητικό φάουλ στο Σωτηρόπουλο....και να 'ταν μόνο αυτό!
        Ο κόσμος
Θεαματική η ατμόσφαιρα χθες!
    Ο λαός του Πανηλειακού έδειξε χθες ότι στηρίζει τη νέα προσπάθεια της αγαπημένης του ομάδας,γεμίζοντας τις θύρες που ήταν διαθέσιμες από τη διοίκηση.Οι οργανωμένοι(Red Boys&Athens Club) ήταν από νωρίς στα πέριξ του ''Μαρακανά'',τραγουδώντας συνθήματα,εμψυχώνοντας κάθε παίκτη ξεχωριστά που ερχόταν στο γήπεδο και ελέγχοντας το πεδίο για τυχόν ''γείτονες'' που θα έκαναν την προσπάθεια να έρθουν.Φυσικά κάποιοι ηλικιωμένοι ή οικογενειάρχες καλαματιανοί που ήρθαν,δεν πειράχτηκαν καθόλου και αυτό είναι προς τιμήν των οργανωμένων του Πανηλειακού.Το μοναδικό ''παρατράγουδο'' που παρατηρήθηκε ήταν όταν τρεις καλαματιανοί δημοσιογράφοι(;) προσπάθησαν να μπουν στο στάδιο.Αυτοί έγιναν γρήγορα αντιληπτοί από κάποιους οπαδούς μας.Η κατάληξη ήταν να φύγουν κακήν-κακώς,καθώς τους την ''έπεσαν'' αντίστοιχα τρεις(!) οπαδοί του Πανηλειακού οι οποίοι,εξαγριωμένοι,τους έφτασαν ως τα φανάρια της εθνικής οδού Πύργου-Πατρών!Κατά τ'άλλα όλα κύλησαν ομαλά και το πάρτυ συνεχίστηκε στην κερκίδα...
Αthens Club...
road to Pyrgos!
    Υ.Γ.1:Το Paniliakos Athens Club έκανε και πάλι το καθήκον του και ταξίδεψε με mini bus,ως τον Πύργο,προκαλώντας το θαυμασμό πολλών όταν μας αντίκρυσαν!Τους ευχαριστούμε για τα καλά τους λόγια και ελπίζουμε η ομάδα μας,να δικαιώσει τους κόπους μας
    Υ.Γ.2:Θέλουμε να δούμε πιο μαχητική την ομάδα και με περισσότερο τσαμπουκά.Μας νοιάζει η ψυχή που βγάζει στο γήπεδο και λιγότερο οι αυτοματισμοί,τα κόλπα κ.λ.π.

Σωτηρόπουλος,Οικονομόπουλος,Κολοβός,Αθανασόπουλος,Κολόκας(85'Παναγόπουλος),Πέτρου(76' Κατσαρός),
Σαραμαντάς,Κουλός,Μήτρου(52' Βλαχόπουλος),Φράγκος,Σαλαπάτας.

"ΣΥΝΟΡΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΕ ΜΑΤ Κ' ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΑ"
Πανό,αναφερόμενο στην προπαγάνδα των ''γειτόνων'' περί κλειστών συνόρων και φόβου να πάμε στην καλαμάτα.Συγκεκριμένα αναφέρεται στο περσινό σκηνικό,όταν ταξιδέψαμε προς καλαμάτα και τελικά...εμείς ήρθαμε αλλά εσείς δε μας θέλατε και μας ''κόψατε'' την εκδρομή με μπλόκο της αστυνομίας.
Α και κάτι τελευταίο:''...στον Πύργο έρχεστε καμιά φορά με την αστυνομία αγκαλιά!".Φέτος δεν είχε αγκαλίτσες,συνεπώς ούτε εκδρομή...