2/12/12

Και το τρένο ξεκίνησε...(2-1 την Κόρινθο)

'' Έσπασαν'' καρδιές σήμερα το απόγευμα στο Μαρακανά!Αλλά τελικά όλοι γι'αυτό γουστάρουμε την μπάλα.Γι'αυτή την αγωνία και γι'αυτά τα συναισθήματα που μας προκαλεί.Γιατί όταν τρως βροχή για 90 και πλέον λεπτά,τραγουδώντας ακατάπαυστα και βλέπεις παράλληλα τους παίχτες σου να ''σκυλιάζουν'' να πάρουν το ματς γιατί έχουν φιλότιμο,περιμένεις απλά μια δικαίωση απ'το Θεό...κι Αυτός φροντίζει να σε αποζημιώσει στο 94'!Πραγματικά είχε χρόνια να συμβεί μια νίκη στο 90φεύγα,μας είχε λείψει αυτό το καρδιοχτύπι!
    ...Ήταν μια εντελώς αντιποδοσφαιρική Κυριακή η σημερινή.Η βροχή ήταν τόσο έντονη που το ματς ήταν έτοιμο προς διακοπή.Αλλά τελικά στο ημίχρονο κόπασαν οι ουρανοί και εν τέλει οι χαμένοι της υπόθεσης ήταν όσοι,στο ημίχρονο,''την έκαναν με ελαφρά'' για να γλιτώσουν τη νεροποντή.

Παρ'όλα αυτά,το κλίμα που επικρατούσε πριν τη σέντρα ήταν ιδιαίτερα πανηγυρικό,εξ'αιτίας των Red Boys φυσικά,οι οποίοι όπως κάθε Κυριακή,ήταν εκεί!Ιδιαίτερα συγκινητική στιγμή ήταν όταν αντιπροσωπεία του Σ.Φ.Πανηλειακού-Red Boys,βράβευσαν με τιμητική πλακέτα τον,πάνω απ'όλα,φίλο μας Σωτήρη Αντωνίου.Για τους αδαείς υπενθυμίζουμε ότι ο Σωτήρης(νυν τεχνικός των Κορίνθιων) ήταν ο πρωτεργάτης της περσινής όμορφης χρονιάς του Πανηλειακού μας.Το ''δέσιμο'' των οπαδών μαζί του ήταν ιδιαίτερο και γι'αυτό θα έχει πάντα μια θέση στην καρδιά όλων μας!Ο Σ.Αντωνίου αναφέρθηκε στο γεγονός αυτό στη συνέντευξη τύπου μετά το ματς λέγοντας χαρακτηριστικά:"Ήταν μεγάλη τιμή για μένα και τους ευχαριστώ πολύ. Στο ποδόσφαιρο είναι το πιο σημαντικό, όπως και γενικότερα στον αθλητισμό, να αφήνεις φίλους, από όπου περνάς. Εύχομαι στον Πανηλειακό κάθε επιτυχία και να είναι μια από τις ομάδες που θα ανέβει στη Β' Εθνική."
Πανηγύρια στο 1-1
    Από'κει και πέρα,το ματς ξεκίνησε-για ακόμη μια φορά-με άσχημους οιωνούς.Μόλις στο 7' βρεθήκαμε πίσω στο σκορ,γεγονός το οποίο σε συνδυασμό με τον κακό αγωνιστικό χώρο,που δεν επέτρεπε να παιχτεί μπάλα,μας έκανε να μην πιστέψουμε στο πολυπόθητο τρίποντο.Παρ'όλα ταύτα,οι ποδοσφαιριστές μας έδειξαν ότι διαθέτουν Πυργιώτικη ψυχή και μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες κατάφεραν να ισοφαρίσουν.Το 1-1 ήταν γεγονός στο 71' με σκόρερ το Νίκο Μήτρου(πανέμορφο ψιλοκρεμαστό σουτ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του Βλαχόπουλου)που είχε περάσει στο ματς δέκα λεπτά πιο πριν.Με το ματς να θέλει άλλα 20 λεπτά,πιστέψαμε ότι μπορεί να γίνει η ανατροπή.Ωστόσο,η αποβολή του Νομικού πέντε λεπτά μετά την ισοφάριση μας ''έκοψε τα φτερά''.Φτάνοντας στο 90'+ μοιάζαμε να έχουμε αποδεχτεί την ισοπαλία.Όμως ο Πανηλειακός δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και στην τελευταία ουσιαστικά φάση του αγώνα,ο Σωτηρόπουλος εκτέλεσε κόρνερ,ο Κατσαρός πήρε την κεφαλιά,η μπάλα απομακρύνθηκε εκτός περιοχής,εκεί που παραμόνευε όμως ο Μήτρου ο οποίος με δυνατό σουτ και αφού η μπάλα ίσως βρήκε κάπου,την έστειλε στα δίχτυα κι εμάς στον έβδομο ουρανό!Η χαρά όσων βρίσκονταν στις κερκίδες του Μαρακανά ήταν ασυγκράτητη και κάποιοι απ'αυτούς μπήκαν στο γήπεδο και πανηγύρισαν μαζί με τους παίκτες...Τέλος καλό,όλα καλά!
Μετά το ''χρυσό'' γκολ!
    To μυαλό όλων πλέον είναι στο ερχόμενο ντέρμπυ κορυφής με τον Παναιγιάλειο,το φαβορί για το πρωτάθλημα,σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής παιχνίδια!Οπαδικά θα είμαστε(RED BOYS&ATHENS CLUB) κοντά εννοείται,όπως πάντα άλλωστε.Οι Red Boys ετοιμάζουν απόβαση στο Αίγιο με λεωφορεία και καλό είναι όποιος ενδιαφέρεται να δηλώσει συμμετοχή άμεσα.Το κόστος είναι 5 ευρώ(!) και οι δηλώσεις γίνονται με προπληρωμή στα γραφεία του Σ.Φ.Πανηλειακού(Μπιζανίου 7 , 2ος όροφος).Όσον αφορά,εμάς,το Athens Club,σαφώς και θα δώσουμε το παρόν.Οι ενδιαφερόμενοι από Αθήνα ας επικοινωνήσουν με το προφίλ μας στο facebook ή με κάποιο γνωστό τους μέλος απ'το Club.
    ΥΓ:Μπράβο στα αλάνια του Paniliakos Athens Club που βρέθηκαν σήμερα στο Μαρακανά και κρέμασαν το πανί μας.
Το ματς έχει λήξει...τα πανηγύρια συνεχίζονται!

Μαθήματα οπαδικού πολιτισμού ακόμη μια φορά απ'τους Πυργιώτες!
(Οι RED BOYS δεν ξέχασαν την άψογη φιλοξενία τους στην Κόρινθο 2 χρόνια πριν και ανταπέδωσαν)