2/7/12

Baby it's over!!! - Mόνο μαθηματικές ελπίδες πλέον - Κρατήστε απόρθητο το 'Μαρακανά'' με Νίκη Βόλου!

Μετά το χθεσινό 1-1 που παραχώρησε η ομάδα μας στον Οικονόμο Τσαριτσάνης,μες στον Πύργο,χάθηκαν και οι τελευταίες πραγματικές ελπίδες της για την 1η(ίσως και τη 2η) θέση των play-off που οδηγεί στη Football League.Κάθε ομάδα είχε και από ένα ημίχρονο.Ο Οικονόμος προηγήθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου,με τον Παλάσκα,ενώ ο Πανηλειακός κατάφερε και ισοφάρισε στο 59',με το Μακρίδη.Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Πανηλειακού που έχανε τη μια κλασσική ευκαιρία μετά την άλλη!Μοιραία λοιπόν ήρθε αυτό το 1-1 που αφήνει,δυστυχώς,την ομάδα μας 4 πόντους μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας και για να καταφέρει να την 'πιάσει' πρέπει να γίνουν θαύματα θαυμάτων!
    Στις τάξεις των οπαδών του Πανηλειακού επικρατεί πικρία για το άδικο αποτέλεσμα και στεναχώρια καθώς το όνειρο της ανόδου μάλλον θα παραμείνει...όνειρο!Ίσως η μόνη ρεαλιστική περίπτωση για να ανέβει κατηγορία ο Πανηλειακός είναι να πέσουν από τη Football League 1-2 ομάδες λόγω οικονομικών προβλημάτων.Τέτοιες ομάδες υπάρχουν,αλλά μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καμιά ενημέρωση για υποβιβασμό τους.Και άλλωστε για να καταφέρει ο Πανηλειακός κάτι τέτοιο πρέπει να παλέψει έστω για τη 2η θέση.Οπότε δεν είναι και τόσο αδιάφορα τα δύο εναπομείναντα ματς των play-off.Επίσης στο προσεχές ματς με τη Νίκη Βόλου,την Τετάρτη 4 Ιουλίου,πρέπει οι παίκτες που θα αγωνισθούν να υπερασπιστούν το 'Μαρακανά' και να το διατηρήσουν απόρθητο για λόγους τιμής!Οπαδικά αυτό το ματς έχει κι ένα άλλο ενδιαφέρον,καθώς μετά τις γνωστές σε όλους μας δηλώσεις του παίκτη της Νίκης,Πουλάκου,σχετικά με το άχτι που είχε τον Πανηλειακό ως φανατικός της Καλαμάτας κ.τ.λ.,οι Red Boys και όχι μόνο,δεν τον περιμένουν και με τις καλύτερες διαθέσεις!!!