16/9/12

Έτσι απλά...2-0 τον Παναιτωλικό-Show από τους Red Boys στην κερκίδα_(Photos&Video)

Μια απρόσμενη,θα λέγαμε,νίκη πέτυχε σήμερα το απόγευμα η ομάδα μας!Απέναντι σε έναν αήττητο μέχρι και σήμερα Παναιτωλικό,που διαθέτει παίκτες όπως ο Δάρλας,ο Ντιμπαλά,ο Σφακιανάκης,ο Καμαρά,ο Φαβάλι κ.ά.,με μεγάλη εμπειρία στην Α' Εθνική,ο Πανηλειακός του Σ.Γιαννακόπουλου έδειξε ότι έχει τσαγανό κι ότι μέσα σε ένα μήνα προετοιμασίας έχει καταφέρει να ''δέσει'' και να παίζει καλή μπάλα!Μακάρι μετά κι απ'αυτό το ματς ο κόσμος του Πύργου και γενικότερα του νομού,να ''ξυπνήσει'' και να αρχίσει να πηγαίνει και στα φιλικά,δίνοντας ψυχολογία στους παίκτες μας.
    Σε ότι αφορά το αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού,ο Πανηλειακός,αν εξαιρέσουμε το τελευταίο 10λεπτο του 1ου ημιχρόνου,ήταν πιο ουσιαστικός και είχε σε πολύ καλή μέρα τους Μήτρου,Σαλαπάτα,Κολόκα,Αθανασόπουλο,Λούγκο,Κουλό,Κατσαρό κ.ά..Δεν υστέρησε κάποιος άλλος από τα παιδιά που αγωνίστηκαν και πραγματικά όλοι έδειξαν ψυχή.Γενικά ήταν αρκετά σκληρό ματς(έπαιξε ρόλο και ο ''βαρύς'' αγωνιστικός χώρος) και δεν έλειψαν και οι αψιμαχίες,με πιο χαρακτηριστική αυτή στο 54' ανάμεσα σε Κατσαρό και Δάρλα!
Νίκος Σαλαπάτας
    Τα γκολ: Το 1-0 στο 11' με αυτογκόλ ο Ιωάννου έπειτα από όμορφη προσπάθεια του Σαλαπάτα και το 2-0 στο 80' ο Σαλαπάτας με πέναλτυ που κέρδισε ο ίδιος.
    Άλλες φάσεις:Στο 40' δοκάρι για τον Παναιτωλικό με κεφαλιά του Ντιμπαλά,ενώ στα αμέσως επόμενα λεπτά ακολούθησαν δύο καλές φάσεις για την ομάδα του Αγρινίου με τον Καμαρά και ένα καλό σουτ του Μήτρου για λογαριασμό του Πανηλειακού.Μεγάλη ευκαιρία για γκολ είχε η ομάδα μας και στο 53' με μια έξυπνη σέντρα-σουτ του Κουλού και στο 79' με πολύ κοντινό πλασέ του Παναγόπουλου.
    Ο Σ.Γιαννακόπουλος χρησιμοποίσε στη βασική ενδεκάδα τους:Αθανασόπουλο,Κολόκα,Κολοβό,Λούγκο,Κουλό,Πέτρου,Οικονομόπουλο,Μήτρου,Σαλαπάτα,Παναγόπουλο και Κατσαρό ενώ στο 2ο ημίχρονο έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους:Φράγκο,Γκρίλλα,Τζουμάκα,Σαραμαντά,Κάτσικα και Κοτσόκολο.
Νίκος Μήτρου
    Στα αξιοσημείωτα του αποψινού φιλικού ήταν και ένα αστείο 20λεπτο στο 2ο ημίχρονο,κατά το οποίο περίπου 7-8 μέλη των Red Boys απ'τη ''νέα γενιά'',μιμούμενοι οπαδούς του εξωτερικού ακολουθούσαν,παράλληλα από την κερκίδα,τον επόπτη και απλά...έκαναν ότι έκανε!Αυτό είναι ένα οπαδικό αστείο που είναι πιο γνωστό στο εξωτερικό και σκοπό έχει να αγχώνει τον επόπτη.Πάντως είναι κάτι,που έστω και σε επίπεδο φιλικού αγώνα,έγινε πρώτη φορά στην Ελλάδα!Μάλιστα εντυπωσίασε και τον speaker του Αχελώος TV,που περιέγραφε το ματς εκείνη τη στιγμή!
    Δείτε όλο το ματς με εικόνα και ήχο,καθώς και την οπαδική πρωτοτυπία των Red Boys στο παρακάτω link: