19/11/12

Στα τέσσερα υποκλίθηκε η Γλυφάδα(Γύρισε ο τροχός,γά**σε κι ο φτωχός...τον πλούσιο)

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ-γλυφάδα:4-1
     Ήταν ό,τι πραγματικά χρειαζόταν ο Πανηλειακός:ένα μεγάλο ξέσπασμα και μάλιστα απέναντι σε μια ομάδα-φαβορί για την άνοδο.Κι αν μπορείς και ρίχνεις τεσσάρα στη Γλυφάδα,τότε σαφώς και μπορείς να λες ότι πας για άνοδο!
    Δε νομίζω ότι χρειάζονται πολλά λόγια για το χθεσινό ματς.Η Γλυφάδα έκανε το ''λάθος'' να προηγηθεί πολύ νωρίς στο σκορ,περίπου στο 7',με τον Κολοτούρο,τον πρώην παίκτη μας,ο οποίος δεν πανηγύρισε μάλιστα,κάτι που είναι προς τιμήν του!Όλο το Μαρακανά ''πάγωσε''...Ωστόσο οι ποδοσφαιριστές μας,δείχνοντας να έχουν καταλάβει επιτέλους πού βρίσκονται και σε ποιά ομάδα παίζουν,δεν πτοήθηκαν καθόλου και πίεσαν πάρα πολύ για την ισοφάριση.Τελικά αυτή ήρθε στο 28' με κεφαλιά του Νομικού,του νέου προσώπου στην ενδεκάδα έπειτα απ'την αποχώρηση Κολοβού.Ο μικρός,έτρεξε προς τον πάγκο κι αφιέρωσε το γκολ στον προπονητή του.Οι καρδιές όλων των φιλάθλων επανήλθαν στις θέσεις τους και κάπου εκεί άρχισε ένας πραγματικός χορός στη βροχή απ'τους Red Βοys...Λίγα λεπτά αργότερα,περίπου στο 35',ο Σαλαπάτας με σέντρα-σουτ κάνει το 2-1 και στέλνει όλο το Μαρακανά στον έβδομο ουρανό,ωστόσο ο ρέφερι της αναμέτρησης ακυρώνει το γκολ,θεωρώντας λανθασμένα ότι κάποιος παίκτης του Πανηλειακού επηρεάζει τη φάση ως οφσάιντ.Αυτό εξόργισε απίστευτα τους 650 περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν υπό καταρρακτώδη βροχή στο γήπεδο και το ημίχρονο έληξε εν μέσω αποδοκιμασιών προς το διαιτητή και τους βοηθούς του.
    Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ακόμα πιο δυνατή βροχή και παράλληλα πιο δυνατές προσπάθειες των παικτών μας που έδειχναν ότι ήθελαν το ματς παση θυσία!Το γκολ δεν άργησε να έρθει.Συγκεκριμένα,στο 55ο λεπτό και πάλι ο Νομικός με υπέροχη κεφαλιά ψαράκι έκανε το 2-1,ξεσηκώνοντας στην κυριολεξία όλον τον κόσμο.Δέκα λεπτά πιο μετά,ο ίδιος παίκτης,ύστερα από κόρνερ του Σαλαπάτα και πάλι με κεφαλιά πέτυχε το τρίτο τέρμα της ομάδας αλλά και του ίδιου,γεγονός περίεργο για στόπερ!Το παιχνίδι ήταν ξεκάθαρο πως είχε ''κλείσει'' στον άσσο και είχε πια διαδικαστικό χαρακτήρα.Οι ορμές των παικτών του Πανηλειακού όμως δε σταμάτησαν εκεί και στο 82' ο Βλαχόπουλος ολοκλήρωσε το καρέ των γκολ,διαμορφώνοντας το τελικό 4-1!
    Το σκορ είναι,χωρίς καμιά υπερβολή,πολύ μικρό αν αναλογιστεί κανείς τις άλλες τόσες κλασσικές χαμένες ευκαιρίες για την ομάδα μας.Παρ'όλα αυτά,πρέπει να κρατήσουμε τους 3 πόντους και τη δυναμικότητα του χτεσινού Πανηλειακού και χωρίς ενθουσιασμούς και πανηγύρια να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε την προσεχή Κυριακή,σ'ένα πολύ δύσκολο και σημαντικό ματς,στον Κορυδαλλό!Η ομάδα έδειξε ότι μπορεί να κερδίσει οποιονδήποτε αντίπαλο,αρκεί να ''βγάζει'' ψυχή μες στο γήπεδο.Ελπίζουμε και απέναντι στην Προοδευτική,έχοντας και την πιο δυναμική εκτός έδρας στήριξη φέτος απ'τους οπαδούς του(προετοιμάζεται εκδρομή από Πύργο),ο Πανηλειακός μας,να μας δώσει και πάλι χαρά.